סקירת חודש אוגוסט 2014

סקירה חודשית אוגוסט 2014 – היתרון הגדול בלהיות קטן
 
שלום רב;
50 ימי לחימה בדרום ומרכז הארץ, מגפת אבולה באפריקה, מלחמה קרה בין רוסיה למערב במגרש המשחקים אוקראינה ו - 2 הורדות ריבית בחודשיים; כל אלו השפיעו ומשפיעים על שוק ההון הישראלי וחלקם עוד ימשיך להשפיע בטווח הנראה לעין.
 
במגרש העזתי - רבותיי, ארגון החמאס הינו ארגון רציונאלי המעוניין בהמשך השליטה שלו בעזה, פתיחת המעברים כדי להמשיך לבסס את שלטונו ולחזק את האחיזה שלו ביהודה ושומרון וסביר להניח כי בעתיד הנראה לעין יעסוק בענייניו הפנימיים.
 
במגרש הרוסי – כסף רבותיי, כסף. ככל שהמערב ינקוט בסנקציות נוספות ויערער את שלטונו של פוטין המבוסס על שליטה של אליטה מצומצמת; כך הדב הרוסי "ישתגע" עוד יותר ואנחנו נראה זאת במגרש המשחקים האוקראיני הנמצא בתווך בין האיחוד האירופי לבין "אימא רוסיה".
 
הורדות הריבית – צריך להמשיך ולתחזק את הצמיחה בארץ. 2 הורדות הריבית, מטרתן לעזור למשק להמשיך לצמוח בטווח הקרוב עד אשר המשק יחזור לפעילות מלאה, הקברניטים יסכימו על מדיניות התקציב ותוכניות הממשלה להורדת מחירי הדיור תהיינה ריאליות. במקביל הן גם תעזורנה לשער הדולר להתרומם ובכך להגדיל את ההכנסות מייצוא, שוב; מה שיגדיל את הצמיחה.
 
איך כל זה משפיע עלינו?
 
בסקירה האחרונה צירפנו גרף המתאר את ההתרחשות הכלכלית אחרי מבצעים צבאיים. אנו מאמינים שגם הפעם נחווה עליות בשווקי המניות בישראל כשאלו יתחילו לסגור את הפערים מול השווקים בשאר העולם שגמעו כבר מעל 10% מתחילת השנה.
 
תוסיפו לזאת את הורדות הריבית, התרחיש הקבוע של עליות בתקופת החגים ואת העובדה שהשווקים בעולם ממשיכים לעלות ומכאן אנו צופים המשך עליות בשווקי המניות בתקופה הקרובה לכל הפחות.
 
במקביל, הריבית היום עומדת על כ 0.25% לאחר שהנגידה הורידה את הריבית פעם נוספת החודש. גובה הריבית יגרום להתגברות קצב כניסת כספי פק"מ ותוכניות חיסכון מתחדשות לשוק ההון. כמו שאנו סוברים כבר זמן מה, אין אלטרנטיבה אחרת בימים אלו לאפיקי חיסכון אלו. דה פקטו הכסף הגדול נמצא שם וככל שהריבית תישאר בגובה זה אנו נראה את קצב כניסת הכסף גדל והולך. לאחרונה אף קיבלנו הודעה מהבנק הבינלאומי כי הוא מבטל את ריבית הזכות על יתרות העו"ש. כנראה שנראה הודעות דומות מהבנקים השונים. הדבר מבסס את הערכותינו לכיוון הכסף בעתיד הנראה לעין.
 
יחד עם זאת, הורדת ריבית נוספת לשער 0 להערכתנו איננה ריאלית ומכאן שרווחי הון באפיק האג"חי לא נראה יותר ומכאן שקרוב לוודאי שנוכל ליהנות מריבית שוטפת בלבד והתאמה לאינפלציה. לאור זאת אנו מתכננים התאמות באפיק האג"ח כדי ליהנות מריבית שוטפת גבוהה יותר.
 
אז מה הוא היתרון הגדול בלהיות קטן? בימים אלו, אנו רואים גופים מוסדיים מתחילים להיערך להקטנת הפוזיציה באג"ח באמצעות קיצור המח"מ והעלאת החלק היחסי של האג"ח בדירוגים גבוהים. הסיבה שהם מוכנים לוותר על ריבית שוטפת גבוהה בימים אלו היא כי מכיוון שהם כל כך גדולים - הקטנת הפוזיציה יכולה לקחת להם גם חצי שנה ואף למעלה מכך. היתרון בלהיות קטן כמו ורדן הוא שאנו יכולים בימים אלו ליהנות מהריבית השוטפת הגבוהה ומזרימת הכסף של המשקיעים החדשים לשוק ול"כשנסחט את הלימון עד הסוף" נוכל לבצע את אותה הפעולה שלגופים הגדולים לוקחת מספר חודשים אך זו לא תיקח לנו יותר מיומיים שלושה.
לבינתיים;
ביצענו רכישה של מדד הדקס בגרמניה לאחר שהוא ירד קרוב ל 10% כתוצאה מהמשבר ברוסיה ושער מט"ח נמוך כפי שציינו ובמהלך החודש כבר מכרנו אותו ברווח ואנו מחפשים אפיק חדש להשקעה זו.
 
רכשנו מדדי מניות בישראל במהלך התקופה וביתר שאת עם ההודעה האחרונה על הורדת הריבית.
 
אנו מבצעים התאמות באפיק האג"חי לקבלת תשואה שוטפת גבוה יותר.
כך נמצא את עצמנו בתום המשבר בשערי שוק הדומים לשערים בטרום המשבר אך עם שווי תיק גבוה יותר (על ידי כך שירדנו עם חשיפה מצומצמת בירידות ואנו עולים עם חשיפה מלאה בעליות).
 
דוח חודשי אודות הנעשה בתיק השקעותייך יישלח ביום ה 16 לחודש לאחר פרסום מדד המחירים לצרכן. לאחרונה אנו נתקלים בפניות מצדכם כי הדוח בנוסח שנקבע בתקנות על ידי הרשות לניירות ערך אינו מובן. ברצוננו לציין כי ניתן לפנות אלינו ולבקש דוח טבלת תשואות נוחה יותר אותה אנו שולחים בנפרד מהדוח החודשי.
 
הערות והארות נשמח לקבל מכם לכתובת danel.roy@vardan.co.il
רועי דנאל וצוות ורדן.
אין לראות בניתוח זה ייעוץ לביצוע פעולות בנייר הערך ו/או החזקה של נייר ערך ו/או כל נכס פיננסי אחר המוזכר במכתב. הניתוח וכן המידע הנכלל במכתב איננו מהווה בשום צורה תחליף לייעוץ השקעות המותאם לצרכי הלקוח. ורדן בית השקעות עשויה לפעול אף בניגוד למוזכר במכתב. 
חשוב לנו באופן אישי להפגש איתכם ולשמוע יותר על ציפיותכם הכלכליות. אנו מאמינים כי על מנת להתאים את אופי תיק ההשקעות לצרכים המדוייקים שלכם, חשוב להפגש ולדון בציפיות ובאפשרויות העומדות על הפרק תוך מתן רשת בטחון לשקט הנפשי שלכם.
נשמח לתאם פגישת היכרות
בית השקעות ורדן - הכסף שלך מנוהל ובטוח
ורדן מנהלת את השקעותיך אך ורק בחשבון הבנק שלך וכל העת הוא נמצא בפיקוח ובשליטתך המלאה. לנו בורדן בית השקעות אין הרשאה חוץ מלקנות ולמכור ניירות ערך ואין לנו שום אפשרות למשוך או להעביר ממנו כסף אלא רק לנהל את ההשקעות בתיק. כך עובדים כל בתי השקעות כמונו שהינם בעלי רישיון לניהול תיקי השקעות מאת הרשות לניירות ערך בישראל.
לצפייה ברישיון ניהול תיקי ההשקעות שלנו לחצו כאן